Om oss

Zummy AB, med huvudkontor i Stockholm, grundades i december 2015 av företagare med lång erfarenhet av arbete med och utveckling av textanalys, maskininlärning, natural language processing (NPL), stordataanalys och kognitiva system. Den bakgrunden utgör basen för det vi utvecklar idag: Artificiell Intelligens i robotiserade botar.

Smarta botar

De molnbaserade lösningarna vi utvecklar gör att våra kunder i allt högre grad kan bli relevanta i kommunikationen med sina användare. Nytt innehåll, native-annonser, kampanjer etc som skickas ut sker i en helautomatiserad AI-process som personaliserar kommunikationen (marketing bots) eller förutspår dialogen (chatbots)

Vår framtidsvision

Vi förutspår att nästa generations marknadsföring kommer att vara automatiserad, personlig och AI-driven i ett helt autonomt system där all analys och exekvering görs automatiskt. Med den här visionen i sikte vill vi leverera en ny generation av smarta digitala marknadsföringsverktyg som skapar ett högt användarengagemang.

Omnämnanden

Boktitel: Digital passion
Författare: Frida Boisen
ISBN: 9789150932560

30 unika botar
25 AI-processer
30 kunder
55 miljoner meddelanden


Rolf Pörkenäs

Rolf Pörkenäs, Försäljningschef

rolf@zummydirect.com
070 536 30 36

Helge Legernes

Helge Legernes, VD

helge@zummydirect.com
+47 958 04 969

Svante Petersson

Svante Petersson, Ekonomichef

svante.petersson@zummy.se
070 839 77 42

Daniel Ling

Daniel Ling, Teknik- och utvecklingsansvarig

daniel@zummydirect.com

Magnus Ebbesson

Magnus Ebbesson, Senior Developer

magnus@zummydirect.com

Marknad

Weronica Nordmark, Marknad

weronica@zummydirect.com
070 665 55 06